Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svatý Dyndy

31. 8. 2006

ObrazekSvatý Dyndy je patronem neexistujícího dne. Znáte přece podobné rozhovory, jako jsou tyhle: „Kdy zase přijedete?“„Nevíme, snad brzy.“„Aha, takže na svatého Dyndy, že?“ Ale po tomto rozhovoru, konkrétně po té poslední větě, z dotazované strany vypadne nějaký bližší a přesnější termín další návštěvy. Proto někteří lidé považují sv.Dyndy za tzv. „stanovače termínů“. Což znamená, že vlastně po vyslovení Dyndyho jména, se strana proti níž bylo jméno sv. Dyndyho použito, rozhoupe k nějakému datu. Takže vlastně díky Dyndymu je termín stanoven. Je to složité na vysvětlení, ale podstata věci je jednoduchá. Oficiálně je ale sv. Dyndy patronem neexistujícího dne. A kdy vlastně sv. Dyndy slaví ten svátek? Někdo někomu vytkne, že jistě přijede až na sv. Dyndy. Svátek Dyndyho se pak tedy slaví přesně v tento den, ale za rok a v případě, že návštěva / popřípadě osoba či věc, během toho roku nepřijede. Z toho tedy vyplívá, že sv.Dyndy má mnoho svátků a pro každého člověka jindy.

Uvedu příklad pro lepší pochopení:

„Marku, kdy přijedeš?“ ptá se Jirka.

„Jirko nevím, snad brzy,“ odpoví Marek.

Jirka odvětí: „Jistě až na sv. Dyndy, že?“

Marek zakroutí hlavou a řekne, že ne. Odejde. Plyne čas, hodiny, dny, týdny, měsíce, čtvrtletí a najednou nám uběhne celý rok. Najednou je zde den, při kterém došlo k tomuto rozhovoru. Jelikož Marek během roku nepřijel, sv. Dyndy dnes slaví svátek.

Svátek sv. Dyndy se pak slaví do doby, než Marek přijede.

A u každého je to jinak.

 

V řecké mytologii se uvádí, že je sv. Dyndy levou rukou sv. Ironic ( což je patronka ironie). V případech, jako jsou tyhle: viz příklad výše : posílá právě sv. Dyndyho, aby ironizoval za ni. Mně se tahle verze líbí asi úplně nejvíce z těch tří, co jsem zde uvedla. A to protože je to logické. Ve větě: "Až na sv.Dyndy,“ jde cítit jistá ironie. Je to naštěstí ironie v kladném slova smyslu, ale i to je ironie. V tomto případě pak slaví svátek 1.1. Čili první den v Novém roce.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

A proč zrovna Dynda?

(Zdeněk, 9. 1. 2017 8:52)

Protože se to rýmuje s „snad někdy jindy“. Přijdu někdy jindy. (Aha, až na sv. Dyndy.) Tak to zaprvé. A za druhé, krom té zmíněné hrubky, asi byl myšlen stanovovač (fuj, to je ošklivé slovo) a ne stanovač termínu.

sv.Dyndy...

(Andulka VK, 29. 10. 2016 19:26)

Jj,sv.Dyndy s ypsilonem je správně - jen v článku je pěkná"hrubka" - "vyplívá" - takové slovo přece neexistuje ! :) Z toho tedy vyplývá(od slova plynout...),že nic nevyplivujeme,ani nevyplíváme ... jinak článek pěkný !
Zdravím z Valašska ! A.

Svatý Dyndy

(tonymills@seznam.cz, 7. 3. 2016 17:59)

Zjistil jsem ,že svatého Dyndy bylo 30.února.

kjdsvgflqba.k

(kfcleqahgvlkn, 3. 8. 2013 13:45)

ldfvblhnqfvlnfelhdsd.fg,andx.hfůwqkhlsjdoquwrdmqwFDwldho

ze nikdy..?

(Dyndy, 18. 10. 2010 14:15)

1. Novembra- Listopadu je sviatok vsetkych svatych, takze aj sv. Dyndy tam patri a preto na sv. Dyndy znamena prave 1. Novembra

Vyplývá

(šťoural, 12. 2. 2010 22:41)

s tvrdým y

díky

(_Dee_, 1. 12. 2008 16:56)

jojo hodi se mi to moc,mam to vysvetli do domací písemky..díky