Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co si myslíte o Severusovi Snapeovi?

28. 1. 2007

ObrazekPlno lidí Snapea zbožňuje. Já mám taky ráda leckteré záporné postavy, možná někdy i ty záporné převažují, ale co je moc, to je moc. Záporné postavy mám ráda, když udělají něco nechtěně a jsou za to stíhány a pak už se jen vezou se svým hříchem. Možná i okouzlující vrahy nebo lupiče. Co tímto sleduji? Chci tím říct, že Snape je sice záporná postava a navíc ředitel Zmijozelu, je ledově šarmantní a proto by byl absolutně můj typ. Ale chyba lávky! Nesnáším lidi, kteří se neodkáží vyrovnat se svým handicapem nebo špatnými zkušenostmi. Tím narážím na to, jak „Srabuse“ šikanoval Sírius Black s Jamesem Potterem. I po tolika letech stále chová zášť, kterou si vybírá právě na Harrym, který svého otce ani pořádně nepoznal a nemůže vůbec za nic. Připadá mi to, jako by mu i částečně záviděl jeho slávu a úspěchy, protože v knihách je neustále popisováno, jak chtěl být Snape „zamlada“ dokonalý a nejlepší. Tohle opravdu nemám ráda- lidi závistivé, kteří se pak mstí za to, za co ti lidé, kterým závidí, nemohou. Také nemám ráda lidi ty, kteří někoho obviňují neprávem- jako Snape nesnáší Harryho za to, že James byl jeho otec. Je to opravdu smutné a neskutečně nefér.


 

Nadržování je také známka špané povahy, kterou nemám ráda. Tito lidé jsou pak nespravedliví - tím i svým způsobem krutí a hlavně kolem sebe rozsévají strach a nejistotu. Kdo by měl takové lidi rád? Hlavně, když by se něco takového dělo zrovna jim. Harryho Pottera také zrovna nezbožňuji, ale mám velký cit pro spravedlivost, která je u Snapea hrubě porušována. Kdo by pak někomu takovému věřil?


 

 Severus Snape není prostě typická záporná postava, ale postava, která pořád bojuje proti staré křivdě a vybíjí si to na někom, kdo za to absolutně nemůže. Navíc Harry potřebuje pomoct a to si Snape uvědomuje a přesto se mu neustále vysmívá, jakoby si přál, aby zemřel - teďka narážím na jeho „hodiny“ nitroobrany. Copak tohle je spravedlivost a nezaujatost? To sotva! Takoví lidé jsou nevyzpytatelní a myslím, že Snape se zanedlouho nějak pomstí, vypadá na to.


 

Když to shrnu, tak ho nemám vůbec ráda, spíš ho nesnáším i když je někdy okouzlující. Ale jeho povaha je absolutně hrozná. I když dokáže některé věci velmi dobře, je skromný a chytrý, tak má velkou vadu - a to nesmiřitelnost a nespravedlivost, která zcela ovládá jeho smysly. Prostě absolutní sobec, který se přes to nedokáže přenést a nedokáže se s tím sžít. Jak pak asi vypadá jeho život, vždyť ubližuje i ostatním.

Tak ho aspoň vidím já :o)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sverus Snape

(Lukáš Horák, 5. 7. 2015 16:52)

Nepatřím ke generaci, která by byla literárně odkojená, ságou o Harry Potterovi (Ačkoli jsem přečetl, všechny díly) I když nejsem zarytým příznivcem této literatury, musím otevřeně přiznat, že příběh Harryho Pottera se mi velmi zalíbil především kvůli idejím jako odvaha, povinnost a sebeobětování, jež jsou nejdůležitějšími hodnotami a poselstvím tohoto příběhu. Postavu Severuse Snapea jsem vždy vnímal jako zajímavou. Protože jsem sérii nečetl od 1. nýbrž od posledního dílu (zajímalo mě předvším vyústění tohoto příběhu) a také proto, že jsem sérii začal číst ve ztralejším věku (24 let), než čtenáři, kterým byla primárně určena, nevytvářel se můj vztah k této postavě běžným způsobem. Rozhodně jsem necítil k této postavě zášť, odpor a nenávist jako mnozí jiní. I když jsem vnímal Severuse Snapea jako negativní postavu, po přečtení Relikvií smrti jsem cítil lítost, pochopení a smutek pro Severuse, protože vím, jaké je schovávat své pocity za rouškou určitého vystupování, jaké je ukrývat svou osobnost pod závojem hořkosti a hledání štěstí, o němž Severus ví, že nikdy nenalezne, o smutku, který pramení z lítosti hořkosti a neutuchájících výčitek svědomí. Na postavě, Severuse Snapea je nejkrásnější jeho bolest, jeho svědomí, díky kterému nenašel pokoj a klid do konce svého života a samozřejmě láska, kterou celý život skrýval, a smysl pro povinnost.