Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čásek

12. 6. 2007

ČAS

Pro mě čas představuje něco velkého, nezkrotného, samostatného, krutého a vlastně Obrazekani skoro nepředstavitelného. Abych vyjádřila, co pro mě znamená čas, musím přirovnávat a srovnávat.

Čas si plyne asi jako voda v řece. Nemá pravidla, nemá vůdce, nebere ohledy - je sama sebou. Stejně tak čas. Nic ho neřídí, na nic nebere ohledy. Plyne si dál, jakoby ani nevnímal to, co je kolem něj. Je nezkrotný. Úplně nezkrotný. Řeka se dá zkrotit, dá se jí do cesty postavit přehrada, dá se odklonit, pozastavit, zpomalit…za to čas ne. On nemá pána, on sám je svým pánem a chová se pořád stejně. Řeku mohou ovlivnit okolní vlivy, např. zapršíà je víc vody, je suchoà řeka si teče pomaličku na dně koryta, ale čas ne. Nevidíme ho a tudíž ani nevíme jak na něj. Sice ho nevidíme, ale on je skutečný. Velice skutečný, ovládá vše. Ovládá kdy přijde jaro, kdy nastane noc, kdy se narodí dítě nebo kdy přijdeme ze školy. Na něm je závislé vše živé. Jen nepatrné odklonění času by mohlo v přírodě způsobit kolaps.

Když jsem zmínila krutost…Znáte situace, kdy něco závisí na pár sekundách? Pár sekund než přijede pomoc a zachrání člověka visícího z mostu. Stačilo by pár sekund navíc a ten člověk by žil, ale také stačí pár sekund méně a člověk je mrtvý. V tom spočívá ta krutost. Nepočká na nic, nebere ohledy na nic!

Je to také nebezpečná zbraň, když se to vezme jiným způsobem. Když vybude nějakému člověku více času každý den a nemá co dělat, začne hledat jinou zábavu. Přesně v těchle případech se ta zábava týká drog a dalších. I když si za své činy může každý sám, čas je příčinou. Někdo naopak nemá čas vůbec. Možná je to ve většině případů jenom blaf, protože si ten čas nechce najít a nebo je to také fakt. Znám hodně lidí, kteří by brali den, který by měl 48 hodin.

V každém případě, každý má svůj určitý čas na tomhle světě. A můj názor je, aby si ho užil jak chce on a podle libosti. A také, aby se nikdo nepokoušel měnit čas - nemám teď na mysli přetočení hodinek, ale například zkoušet vrátit minulost. Každý okamžik je jedinečný a to, co se jednou stalo, se už stát nemůže. Pak by nebyl čas na budoucí věci. Stejně tak je blbost zkoušet vidět do budoucnosti. Okolo nás existuje tolik věcí, které se mění každou minutu a proto naše budoucnost není jasně dána.

Ani nedokážu svými slovy popsat co to je čas. Je to pro mě velké neznámo a velká síla. Když pominu čas tady na Zemi a představím si vesmír, kdy čas dostává úplně jinou podobu, tak už ani nemám sílu přemýšlet o čase v tak velkém množství…Je to nezkrotná velká síla, ovládající vše…

Nejlepší je čas nechat plynout…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář