Jdi na obsah Jdi na menu
 


Marcus Aurelius a jeho výrok

5. 3. 2008

"Často jsem litoval svých slov, ale nikdy svého mlčení."


 

Autor tohoto citátu je: Marcus Aurelius Antoninus a jak už jste zmínila, byl to Obrazekpředstavitel helénského stoicismu. Je také známý tím, že pronásledoval křesťany a bojoval s Kvády a Markomany.

A nezmínila jsem nejdůležitější informaci – byl to Římský císař, který žil asi od roku 121 – 180.

Mezi další jeho výroky patří například:

Bylo by hloupé trápit kvůli vnějšímu světu. On sám se o sebe postará.

Kde člověk upadl, tam musí vstát, aby se opět dostal nahoru.

A copak chtěl asi autor tímto citátem říci?

Napadají mě dvě možnosti, „co tím chtěl básník říci“.

První možnost je ta, že autor toho jistě namluvil za svůj život mnoho, jistě z něho vylezlo mnoho nepěkných, ale i pěkných slov. Nebo také věci, které říci nechtěl, ale prostě mimoděk vyletěly samy. To se občas stává samozřejmě každému. A možná právě proto nikdy nelitoval toho, že v mnoha chvílích mlčel, nevyjádřil se k danému tématu nebo nevyjádřil svůj názor. Možná právě proto, že by řekl něco, co by nechtěl a nebo právě naopak by řekl věci, které by někomu mohly ublížit a nebo by je někdo mohl použít proti němu – tak se to děje i v dnešních světě, a to nepochybně nechtěl.

Další možností je to, že se Marcus častokrát nelichotivě vyjadřoval k určitým věcem, postojům, osobám, programům atd. A jak to tak ve společnosti bývá, jistě se mu jeho názory nevyplatily – ať už byly pravdivé nebo naopak, myslím, že na to se v dnešní době nebere tolik ohled. Tady jde o to, co se komu hodí a co ne. Abych moc neodbočovala, tak si myslím, že vždycky nějak za ně zaplatil, vymstily se mu. A právě proto došel k tomu, že mlčení je vlastně mnohdy nejlepší.

A jak se tak na to dívám, pozoruji, že jsou vlastně obě ty možnosti velmi podobné, ale je mezi nimi maličký rozdíl, vždy se jedná o něco maličko jiného…

Ale jen mezi námi, já bych tento výrok spíše změnila na : „Často jsem litovala svého mlčení, ale nikdy svých slov.“

Já jsem spíše proto, že ať je názor jakýkoliv, měl by se projevit...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář