Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lavičky

4. 11. 2006

ObrazekTohle je krásný a originální citát. Určitě každého napadne „co tím chtěl básník říci.“ Mne napadlo pár verzí, které se tady pokusím demonstrovat.

            Začnu povrchně. Nějakého vtipálka jistě může napadnout, že si p. Einstein myslí, že je země moc překyslíkovaná, je plná stromů, které všude zavazí a mohou ničit i přírodu (v případě, když se vytvoří požár). Proto si řekl, že ty stromy musí nějak zlikvidovat, aby to na té naší Zemi nevypadalo přepláceně a chtěl z nich vyrobit lavečky - ty nezaberou tolik místa.

Druhý vtipálek si zase mohl myslet, že je Einstein dobrák, nosí srdce na dlani a je téměř nejštědřejším mužem na světě. Chtěl být tak hodný a pořídit více laveček, aby chudáci bezdomovci nespali na zemi.

Ale dost už těchhle „ubohých“ úvah a vrhneme se k mojí myšlence, která jistě bude stát za něco více, než ty předešlé dvě.

A.Einstein jistě viděl společnost a její stále upadající postavení. Lidé jsou čím dál více sobečtější, více zaneprázdnění a stále více ignorantští. Viděl kolem sebe stále více zloby, hněvu, násilí, ignorace, nesnášenlivosti a neustálého spěchu za ničím. Nebo, lépe řečeno, spěchu za něčím, co není až tak podstatné. Einstein jistě chtěl, aby si lidé více odpočinuli - aby dnešní svět nebyl, tak uspěchaný, k čemuž slouží lavečky - především v parku mezi stromy a zpívajícími ptáky. Lavečky také slouží k tomu, aby se lidé dali do řeči s neznámými lidmi, aby každý každého z něčeho nepodezříval nebo nesnášel kvůli ničemu. Lidé by se takhle nemuseli stresovat, při pokecu s lidmi by zapomněli na svoje starosti, na své stresy a na chvíli by se zastavili z toho neustále se opakujícího koloběhu.

Možná by se lidé i na lavičky sedli a věnovali se svým rodinným povinnostem. Pak by třeba na Zemi nebylo tolik nenávisti, bolesti a bolestných rozchodů. Možná myslel i na nemoci. Víte, kolik by ubylo nachlazení, kdyby si lidé - hlavně děti, sedaly na lavičky a ne na studenou zem?   

Podle mého Einstein myslel svým výrokem to, aby svět nebyl tolik uspěchaný a zaneprázdněný. Aby si lidé užívali svého života i života kolem sebe. A ono se v rychlé chůzi a s hlavou plnou stresujících myšlenek nedá vychutnat ranní káva (obrazně řečeno, jestli chápete). Mnohem lepší je sednout si a vychutnat si to s úsměvem na rtech.

Možná to také myslel obrazně, jako já předešlou myšlenku. Podle mého chtěl, aby se svět prostě uklidnil a životy lidí se prožívaly naplno. A to se nedá za neustálého spěchu a s myšlenkami na věci, které nejsou tak důležité, jak si namlouváme.

Nevím, jak to doopravdy myslel. Ale jedna z možností je ta, že nechtěl, aby lidé úplně vypnuli svůj hnací motor. Chtěl jen, aby si na chvilku odpočinuli od těch starostí a tak si zpříjemnili život.

Poslední myšlenka se věnuje přemýšlení. Na světě padá denně několik desítek špatných rozhodnutí. Na druhou stranu padá i hodně dobrých, ale k tomu je potřeba troška přemýšlení. Z mého hlediska padá takových 30% špatných rozhodnutí ze zbrklosti. Kdyby si každý vyšetřil chvilku, pročistil hlavu v parku na „lavičce“ a prostě a jednoduše popřemýšlel, tak by mnoho věcí na světě i v osobních životech jednotlivých lidí mohlo být jinak.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

To jo!

(Ziff, 30. 5. 2007 13:53)

Tak tady sem se dočetl že padá několik desítek špatných rozhodnutí denně, já sám jich za den udělám stovky :-)