Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jediná pravá podstata

6. 3. 2008

JEDINÁ PRAVÁ PODSTATA


 

A/N: Jen, abyste byli v obrazu o čem je vlastně řeč. Jde o novoplatonismus, který se považuje za jeden z posledních směrů v helénském světě. Hlavním představitelem byl PLOTÍNOS. A tuto víru můžeme shrnout jako víru v 1 - v jediného Boha, že vše vychází pouze z toho jednoho a to jedno vším prostupuje...


 

Podle mě jde v celém sjednocení s jedinou pravou podstatou o to, jak člověk najdeObrazek tu podstatu v sobě – jako bylo řečeno ve výkladu o tom Bohu. Ale nejde o to, aby našli kousek božství v sobě a tak vlastně i celého Boha.. Já to myslím maličko jinak.

Jde o to, aby každý člověk v sobě našel to svoje správné já, které se zná ve všech situacích, se všemi svými špatnými i dobrými stránky. Jde o to, aby se člověk nejprve našel sám, aby sám sebe poznal a vyznal se v sobě, protože to je nejdůležitější. Kdybychom se pořádně neznali, cožpak bychom mohli dělat nějaká důležitá rozhodnutí v životě a jiné věci, na kterých závisí náš život? Já myslím, že těžko. A jak bychom chtěli po ostatních, po nejlepších přátelích, po své životní lásce, aby nás znali a milovali takoví, jací jsme, kdybychom ani my sami neznali pravdu.

A když se konečně naše nitro sjednotí, když budeme o sobě znát tu jedinou pravdu, tak pak teprve můžeme stavět na nějakém větším sjednocením.

Ukažme si to na lidstvu – lidstvo se skládá z jednotlivých lidí po celém světě (a v této chvíli nezáleží na jejich rase, barvě pleti a těchto věcech). Lidstvo je pak jedna z jednot, která se skládá z jednotlivých lidí jako jednot. Lidstvo pak společně s ostatními tvory tvoří další jednotu apod. Podle mě je celá jednota jako naše planeta Země tvořena menšími jednotami, které se i nadále dělí. Je to vlastně takový systém rozdělený na řadu podsystémů.

Jenže všechno, z čehož se ty další a složitější jednoty tvoří, musí mít tu pravou jednotu uchovanou v sobě.

A když to tedy shrnu, o čem že ta jednota podle mě je? Podle mě je to hledání nějaké vlastní pravdy, nadále pak pravdy větších stavebních prvků systému naší planety. Každý prvek tohoto systému musí mít svoji jednotu, svoji pravdu v sobě, aby se mohlo dále stavět a vytvářet složitější jednoty až po samotnou Zemi...

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář