Jdi na obsah Jdi na menu
 


Selma Lagerlöfová – Löwensköldův prsten

9. 9. 2008

Selma Lagerlöfová – Löwensköldův prsten

ObrazekSelma Ottilia Lovisa Lagerlöfová (1858 – 1940) byla švédská spisovatelka, představitelka švédského novoromantismu, nositelka Nobelovy ceny za literaturu.

Vystudovala pedagogiku a pár let se jí i přes nesouhlas rodičů věnovala, než se úplně věnoval jen literatuře.

Prvním úspěšným dílem byl dvoudílný román Gösta Berling, který je v současné době jedno z nejromantičtějších děl švédské literatury.

V r. 1907 získala čestný doktorát na Univerzitě v Uppsale a v r. 1909 jako první žena Nobelovu cenu za literaturu.

Na začátku 2. světové války poslala finské vládě svoji medaili, aby jí pomohla shromáždit peníze na boj proti Sovětskému svazu.

Dílo:

Gösta Berling – příběh vyprávějící o knězi, který zběhl ze své církevní dráhy a žije díky milosti podivínské statkářky. Typické dílo z venkova i s mírným nádechem bájí a pověstí.

Neviditelná pouta – sbírka povídek

Antikristovy zázraky

Povídka o panském dvoře – příběh o muži, který se zblázní a jeho dívka se jej snaží uzdravit. Pohádka mísící se s psychologií postav.

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem – cestopisná pohádka vyprávějící osudy malého švédského chlapce, který je za svou neposlušnost zaklet ve skřítka. Poznává tak nejrůznější cesty, báje, kouzla, zvyklosti místních lidí…

Trolové a lidé – 2 díly

Obsah knihy:

Celá kniha se skládá ze 3 románů, které spolu navzájem souvisí, ale dějem na sebe přímo nenavazují.

První díl je dílo s názvem Löwensköldův prsten.

Jde o starý prsten starého generála Bengta, který si na něm zakládal a nemohl bez něj být. Proto i poté, co zemřel, se s ním nechal pochovat. Ovšem jak to tak bývá, tak vidina velkého bohatství v prstenu, kdekoho zláká.

Touto osobou je Bärd s jeho ženou, kteří v noci vlezou do hrobky a prsten si vezmou. Bärd je ovšem několika neštěstími, které ho za jeho život postihnut, nucen přestěhovat se do salaše hluboko v lese i se svými dvěma dětmi. Je vystrašený, protože věří, že tato neštěstí na něho sesílá mstící se generál. I jeho žena se samým neštěstím sama utopí.

Život plyne, až i na Bärda doléhá síla smrti, zavolá si tedy faráře, kterému svěří svůj hřích a pak i prsten, který má vrátit majiteli.

Syn Bärda Ingilbert vede faráře přes les zpátky do vesnice, ale přemůže ho touha po zlatě a prsten mu ukradne. Pozdější hledající jej naleznou mrtvého a prsten nikde. Vychytralá Ingilbert si jej zašil do čepice, která později hraje klíčovou roli.

Z krádeže jsou tak obviněni 3 nevinní lidé. Brat a syn další hlavní hrdinky Marity a její snoubenec. Jsou odsouzeni k smrti, i když při hodu kostek, kdy se á ukázat, zda-li jsou opravdu nevinní, vyjde jejich nevina najevo, tak zemřou na šibenici.

Děj se pak přesunuje o 30 let později, kdy Marit se Marti přehrabuje ve starých věcech a najde tam právě zmíněnou čepici s prstenem.

Později se před jejím stavením ukáží 2 chlapci, přičemž je jeden z Hedeby – ze statku rodu Löwensköldů, kteří nechali popravit právě 3 nevinné muže a Marit k celému jejich rodu cítí zášť a nenávist. Jeden z nich je právě Adrian z Hedeby a i když patří do jejich rodu, Marita mu ráda zašije roztrhlou čepici a přišije do ní i ten prsten, který jí způsobil tolik neštěstí a díky kterému na Hedeby straší duch mrtvého generála, který prsten shání.

 

Znovu uplyne několik let a o prstenu není stále vidu ani slechu, generál straší dál a právě na Hedeby přijde děvečka Malvína Spaaková. I jí se generál zjevuje, ale mu stále nemůže pomoci. Snaží se o to již zmíněný dospělý Adrian Löwensköld, ale marně. Generál jej vystraší tak, že se potýká na hranici života a smrti a zdá se, že se uzdraví jen tehdy, kdy se prsten najde.

Matka Adriana prosí Malvínu, která je do něj zamilovaná, ať pomůže, že mu dá za manžela jejího syna. Malvína neváhá a po dlouhém prošení přemluví Marit, aby jí pomohla. Prsten je nakonec nalezen a vrácen Malvínou zpět do hrobky.

Ovšem Malvína je zklamaná, protože vyléčený Adrian již snoubenku má a ona musí zůstat jen obyčejnou děvečkou…

 

Charlotta Löwensköldová

Druhý díl pojednává o již 5 let zasnoubeném páru – Charlotte Löwensköldové a jejím snoubenci Karlu Arturovi Ekenstedtovi, který je synem velmi bohatým rodičů a velmi oblíbené paní plukovníkové, která na svém synu lpí více, než na svém vlastním životě.

Karel Artur v daleku studuje, vše mu vychází a jeho matka je na něj právem hrdá. Stane se z něj magistr, ale díky jeho příteli, který ho strhne ke křesťanství se stává knězem právě v místech, kde na faře ve vesničce Korskyrka potká Charlottu, která je sirotek a bydlí u farářových, kteří ji mají téměř za vlastní dceru.

Charlotta s žádnými postranními úmysly neustále nutí Karla, aby studoval dále, že má navíc, ale ten je bezmezně, ba až fanaticky zavázán Bohu. Díky pomluvám a intrikám jeho přítelkyně They Sundlerové (která je mimochodem dcera Malvíny Spaakové z minulého příběhu; a vzdálenou příbuznou jak Charlotty, tak Artura. Ty vztahy jsou tam velice propletené) a také z popudu Karla Artura se ti dva rozejdou.

O Charlottu se mezitím zajímá bohatý podnikatel Schagörström (dále jen Sch.), kterého ona ale odmítne. Zrovna ve chvíli, kdy se Karel a Charlotta znovu usmiřují a vypadá to, že se dají dohromady, přijdou od Sch. květiny, která ona neodmítne tak, jak by si Karel Artur představoval a opět se rozejdou.

Po celém Korskyrce se šíří pomluvy, že se Charlotta rozešla s Karlem, jen proto, že je hrabivá a chce Sch. peníze. Ovšem to vůbec není pravda. Sama Charlotta se k tomu, ale nevyjadřuje a to jen díky nehynoucí lásce ke Karlovi, protože ho chce ochránit před ostatními a zachovat mu jeho čest a váženost kněze. I jeho matka Karla Artura – paní plukovníková je pohoršena. Dokonce ve svém plánu přijme i nabídku Sch. a stává se jeho ženou. Mlčí a nechá na sebe kydat špínu a postupně jí začnou věřit i ostatní. I dokonce Karel Artur si uvědomuje hloubku jejího činu, ale už ji nemiluje. Našel si jinou – podomní obchodnici Annu Svärdovou.

I paní plukovníková prohlédne její lest a zkouší jí pomoci tím, že Annu vyplatí za to, aby si Karla nevzala a dokonce se i ošklivě zraní jen proto, aby si Karel nevzal Annu, ale Charlottu. Dojde to k hrozné rozepři mezi matkou a synem a Karel Artur je vyhozen z domu.

Anna Svärdová

Poslední povídka začíná odjezdem Karla Artura domů do Karlstadtu za matkou s pevnou nadějí, že se mu matka omluví. Ale ta nevidí chybu na své straně a silně ji ranní synovy názory a chytne mrtvici. Tentokrát je Karel Artur – ten bývalý nejlepší syn na světě, vyhozen z domu nadobro.

Druhou dějovou linií je cesta Anny Svärdové do své rodné vesnice Medstuby, kde se svou matkou žije v chudobě v malém pokojíčku jen díky štědrosti jejího strýce. Naposledy si užívá hauzírnictví a nikde se nezapomene zmínit o své svatbě, na kterou se nejvíce těší.

Když je po skromné svatbě, která Annu maličko zklame, stejně jako dům, který se představovala spíše jako nějaký statek a ne malý domek o třech místnostech, začnou žít spokojeným životem novomanželů. Štěstí Anně ale hatí proklatá Thea Sundlerová, která Karla Artura miluje a on je jí také bezmezně oddán jako nejvěrnější přítelkyni a rádkyni. To se ale Anně nelíbí a nenechá si to ani za mák líbit.

Manželství trvá již tři roky, ale začínají se v něm objevovat trhliny. Anna zjišťuje, že Artur je oddán opravdu jen Bohu a ji už nemiluje. Rozhodne se, že se bude živit jako misionář, napodobovat Ježíše Krista a Thea je mu věrně v patách. Anna zůstane sama v domě a dokonce najde i svých ztracených 10 dětí, o které se jednu dobu starala.

 

Příběh se mezitím přesune k Charlottě Löwensköldové, teď už Schagörströmové, které Artur těsně před svým rozhodnutím vyzná lásku a podnikatel Sch. si to vyloží špatně a dobrovolně chce spáchat sebevraždu. Jeho žena jej však zachrání a je z nich znovu dokonalý a šťastný pár, který ovšem touží po dítěti.

Charlotta si nakonec na Hedeby, ke svému bratranci, který má 5 dcer, aby jednu adoptovala. Do očí jí padne malá cikánská dívenka, která je dcerou bratra jejího bratrance a cikánky ze severu, kde takoví lidé žijí.

Už si chce dívku odvést, ale zrovna se ozvou její chudí pozůstalí a dívku ukradnou. Charlotta je se svým bratrancem pronásleduje a vše skončí tragédií. Smrtí bratrance i dítěte.

Ovšem dojde k překvapení v podobě Karla Artura, se kterého se stane naprosto jiný člověk, naprostý zločinec, neznaboh a pravý opak toho, čím byl kdysi. Charlotta se rozhodne mu pomoci.

A tak i tato kapitola skončí šťastně, kdy se Charlotta vrátí zpět na Velký Sjötörp a Karel Artur ke své ženě.

 

*

Kniha celkově popisuje charaktery švédů žijících na venkově na začátku a prostředku 19. století. Všechny tři příběhy se sebou lehce souvisí, z každého jsou tam odkazy na ty další, ale hlavním spojujícím rysem je rodina Löwönsköldová. Každý z jejích rysů je naprosto jiný člověk a kniha sleduje jejich charaktery a chování, stejně jako lidí v jejich okolí a také postav často vystupujících v příbězích.

Můžeme zde vidět zvyky a chování tamějších obyvatel v již zmíněných letech. Možná se někdo z vás v nějaké z mnoha a mnoha postav pozná, protože charaktery jsou opravdu četné a vlastnosti jsou zde popsány snad všechny.

Každý z těchto příběhů je mnohem zamotanější a spletitější, než jsem se Vám pokusila viz výše předvést a opravdu Vám doporučuji, abyste si alespoň jeden z nich přečetli. Pokusila jsem se vám načrtnout hlavní děj, který určitě není nezajímavý.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář