Jdi na obsah Jdi na menu
 


Norbert Frýd - Prales

9. 9. 2008

Norbert Frýd – PRALES

 

1913 – České Budějovice – 1976 Praha.

Byl to český spisovatel, diplomat a cestovatel. Vystudoval gymnázium v Českých Budějovicích a vysokou školu – práva. V průběhu druhé světové války byl zavřený v Terezíně, v Osvětimi a nakonec v Dachau.

4 roky byl na kulturním atašé na československém zastupitelském úřadě v Mexiku. V r. 1965 mu byl udělen titul zasloužilý umělec.

 

Dílo:

Mexiko je v Americe – kniha reportáží

Meč archandělů

Krabice živých – kniha o možnosti zachování si lidské důstojnosti v koncentračním táboře. Psáno z vlastní zkušenosti.

Tři malé ženy – 3 příběhy o ženách v mezní situaci

Císařovna – román

 

Obsah:

Děj knihy se odehrává především v pralese v Mexiku v malé dřevařské osadě Gavilánu a ve starém Mayském chrámu Balumu uprostřed pralesa Anaité. Odehrává se ale také v retrospektivách jednotlivých osob, ve kterých můžeme sledovat jejich minulé i nedávno osudy a také můžeme nahlédnout do jejich vnitřních monologů.

Hlavními postavami je expedice, která se vydává do již zmíněného chrámu provést důkladnější výzkum a také, jak doufá šéf expedice doktor Speel, najít nový chrám, aby si zdokonalil svoji pověst a předběhl tak objevitele Balumu Kenzieho, který nešťastnou náhodou Speelovi Balum vyfoukl takřka přímo před nosem.

Členy expedice jsou – doktor Speel, jeho žena Milada, který je emigrantkou z Čech, kde utekla před fašistickým režimem po smrti jejího milence Hanuše, ke kterému se neustále ve svých vzpomínkách vrací, František, který je také Čech – touží po Miladě a doufá, že se s ním vrátí zpět do Čech, malíř Miguel, který má takový charakter neutrální postavy, který se nepřiklání ani k jedné straně, ovšem je dobrý přítel Františka.

Expedice nejprve trčí v táboře v Gavilánu, kde netrpělivě čekají na mezky, kteří je zavezou k jejich cíli a pozorují všední den v táboře dřevorubců a jejich rodin.

Když se po několika mučivých dnech vydají na cestu divokým pralesem, potkají Lakadonce, kteří jsou potomci nejpůvodnějších indiánů. Jejich velitel Paco Pancho doprovází expedici a je osobním průvodcem doktora Speela, který se neustále z Paca snaží vydolovat pozici dalšího chrámu. Nedaří se mu to a expedici se nachýlí ke konci, o to víc, když jedovatý had kousne Miguela do kotníku. Speelovi společně s malým sluhou Miltiadem zůstanou v táboře, zatímco se ostatní vrací zpět do tábora, kde vypukly nepokoje o jídlo a peníze.

Konečně, když přiletí tolik očekávané letadlo, přiřítí se z lesa vyděšený Miltiades s osobními věcmi Speelů.

František společně s průvodcem Felipem vrátí zpátky, kde najdou mrtvého Speela, který pravděpodobně spáchal sebevraždu kvůli nenaplněným snům a zklamání z nenalezení nového chrámu. Milada je pryč, stejně jako tábor Lakadonců.

Kniha tedy končí docela smutně a napůl i otevřeně.

 

Kniha se mi líbila i nelíbila. Bylo určitě zajímavé sledovat povahy nejrůznějších postav a jejich vlastnosti v extrémních podmínkách. Ale na druhou stranu jsem čekala opravdu něco více dobrodružného a více popisů pralesa a památek, právě proto jsem si tuto knihu vybrala. Ale nelituji toho, že jsem ji četla…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář