Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mika Waltari - Egypťan Sinuhet

14. 9. 2008

Mika Waltari – EGYPŤAN SINUHETObrazek

 

Mika Toimi Waltari (1908 Helsinky – 1979 Helsinky) byl finský spisovatel, dramatik a novinář. Studoval teologii na Helsinské univerzitě, ale tu opustil a věnoval se spíše filosofii (známý citát: Ani blízkost těl nesblíží vzdálená srdce; apod.), estetice a literatuře. Během studií přispíval do časopisů a psal hororové povídky ve stylu E. A. P.

V r. 1931 se oženil s Marjattou Luukkonenovou a narodila se jim dcera Satu, která se stala také spisovatelkou.

 

Patřil mezi nejplodnější finské autory – napsal přes: 29 románů, 15 novel, 6 sbírek pohádek, 6 sbírek poezie a 26 dramat.

 

Díla:

Velká iluze – příběh z bohémského života

Achnaton  ze slunce zrozený

Tanec nad hroby – historický román z doby připojení Finska k Rusku, kdy si Finové chtěli zanechat svá práva a svobody

Čtyři západy slunce – autobiografický román o vzniku románu Egypťan Sinuhet

 

Egypťan Sinuhet

- jde o historické dílo, jehož děj je zasazen do starého Egypta v době přibližně 1300 let př. n. l. Hlavním hrdinou je královský lékař Sinuhet, a kniha je vlastně popis jeho života se vším všudy, strasti, radosti… V knize nemůžete přehlédnout typické rysy Egypta a popis jeho celého, i jeho zvyků, mravů, bohatství a principů fungování.

Popis Egypťanů nám někdy může připomenout i lidstvo v této moderní době, protože některé lidské vlastnosti nikdy nezmizí.

Samo dílo i ukazuje sílu víry a ostatní základní lidské vlastnosti, jako je morálka nebo tolerance. Setkáte s životem ve Starém Egyptě i okolním světě, s běžným životem Egypťanů a národů žijící v té době. Poznáte jejich povahu, v čem vidí své štěstí, jejich špatné vlastnosti a také typické intriky, které vládnou světem dodnes.

Kompletně poznáte tehdejší doby i s jejím zvyky a zlozvyky

 

Jde o zčásti smyšlený a o zčásti pravdivý příběh právě zmíněného Sinuheta.

 

Kniha se dělí na 15 dalších „knih“, které na sebe navazují, ale vždy popisují určitou etapu Sinuhetova života. Sinuhet se během svého života vypracoval na královského lékaře a otvírače lebek, přičemž zjistil, že má vlastně královský původ a právě proto byl neustále osamělý. Ovšem osud mu svým způsobem nepřál a on se nedokázal z jeho moci vymanit.

I když měl kolem sebe tolik lidí, vždy byl osamělým. Procestoval většinu tehdy známého světa, nadělal si kolem sebe mnoho přátel, ale přesto se pořád cítil osamělým. Procestoval tehdejší Sýrii, Babylónii, zemi Chatti, Krétu atd. Prožil několik faraonů – Amenhotep III, Achnaton (za kterého vypuklo téměř peklo na zemi a Egypt se stával čím dál slabším a méně bohatším), Tutanchamon (faraón, který jen posloužil účelu kněze Aje a Haremheba), Aj, Haremheb (Sinuhetův přítel, který jej na konci poslal do vyhnanství)..

Sinuhet zažil mnoho katastrof, méně radosti a na konci života se stával čím dál bláznivější a dokonce i nebezpečný Egyptu. Proto byl poslán do vyhnanství, kde si v pohodě a míru dožil svůj život a zakončil tak i 15. knihu.

 

Přesný děj knihy vám opravdu popsat nemohu, protože 600 stran napsaných nejhustším písmem, které jsem v knize viděla, by bylo opravdu na dlouho. Ale věřte mi, když říkám, že kniha je velmi dramatická, plná zvratů, plná nečekaných situací, plno neštěstí, ale i štěstí a všeho toho, co snad ani obyčejný člověk prožít nemůžu. Celých 600 stránek vás kniha k sobě připoutá a pustí vás, až ji dočtete…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Egypťan Sinuhet

(Baruschka, 30. 1. 2009 15:12)

tato kniha mě naprosto nadchla, přečetla jsem jí už několikrát, tato kniha patří mezi ty, které můžu číst pořád dokola a pokaždé mě nadchne :) všem doporučuji