Jdi na obsah Jdi na menu
 


John Morressi - Kedrigern 1

10. 9. 2008

John Morressy – KEDRIGERN IObrazek

 

Byl anglický spisovatel fantasy žijící v letech 1930 – 2006. Působil jako profesor na Univerzitě v New Hamsphire.

První román ve stylu fantasy vydal až v r. 1966. Do češtiny byl přeložen pouze cyklus o Kedrigernovi a nějaké výjimky.

 

Cyklus o čaroději Kedrigernovi

Jde o humorná, poetická a mnohdy i parodující fantasy. Hlavní cyklus obsahuje 7 děl a po hlavním vydání těchto děl Morressy napsal ještě další tři, které se ovšem odehrávají ještě před hlavním dějem a popisují Kedrigernovy studia a také snahu najít rodiče. Jde o příběhy, které mnohdy končí „poučením“.

Zápletky příběhů sice vypadají na pohádky, ale z charakterů postav se můžeme lecčemu přiučit. Příběh je sice jednoduchý, ale způsob zpracování vůbec ne amatérský. Ačkoliv je příběh jednoduchý, skrývá v sobě mnoho zápletek, osudů dalších lidí a také nečekaných zvratů.

 

Kedrigern a hlas pro princeznu

Příběh vypráví o poměrně mladém čaroději Kedrigernovi (pouze 160 let), který z duše nenávidí alchymisty. Jeden z nich přijde k nim, do Cechu čarodějů, a nikdo z jeho členů nevěří Kedrigernovým varováním, která se na konci knihy ukáží jako pravá.

Kedrigern se přestěhuje do pěkné vilky daleko od civilizace (poněvadž nenávidí i společnost a cestování), po cestě získá domácího trolla a několik měsíců ve svém domě dále studuje kouzla a svá umění.

Když se vrací z jedné povinné cesty za zákazníkem, potká ropuchu, která na něj mluví. Jednorázovým kouzlem ji přemění a hle, je z ní krásná princezna, kterou zaklela zlá bahenní víla a ona si bohužel nepamatuje svůj původ. Stane se tedy jeho ženou. Má ovšem velkou vadu – její zpět se jí nepřeměnila zpátky a tak dlouhé měsíce; zatímco Kedrigern pátrá po nějakých prostředcích, jak by Princezně mohl vrátit hlas, která pouze „kváká“.

Zkouší všemožné prostředky, ale nic nefunguje, dokud Kedrigern čilou náhodou nepotká barda v nouzi, které Princezně po několika neúspěšných pokusech vrátí hlas.

Princezna se po několika měsících svého hlasu nabaží, začne se také zabývat čarodějnictvím, ale také svého manžela neustále přemlouvá, aby si vyjeli někam na cesty.

            V tom se objeví posel od prince Grodze, který nutně potřebuje Kedrigernovu pomoc ohledně přemnožených krys. Po dlouhém přemlouvání nakonec pár dorazí na hrad Grodzik, ale něco tu nehraje. Grodz zdroguje Kedrigerna a hodí jej krysám, které se nevyskytují po celém hradě, nýbrž jen v temném sklepě, kde požírají předhozené oběti. Kedrigern má štěstí a zjišťuje, že to jsou přeměnění lidé a pomůže jim.

Celý Grodzik i s jeho lidem je tak zachráněn od tyranie a Kedrigern a Princezna jsou považováni za osvoboditele a jsou milováni lidem.

 

 

Kedrigern a spletitá výprava

Další díl začíná opět stěžováním si Princezny na samotu a nudu.

Jako na zavolanou se zrovna objeví bývalý Kedrigernův kolega z Cechu čarodějů, který Kedrigernovi po dlouhých letech potvrzuje, že měl s oním alchymistou pravdu a pozve Kedrigerna na čarodějnický sraz Čarokon, kde by měl Kedrigern přednášet.

Čarokon se vydaří a na velké naléhání Princezny je Kedrigern nucen uspořádat malou party u nich v apartmá. Vše probíhá k radosti všech v pořádku, než se neobjeví stará přítelkyně čarodějnice Bess se svým „zabijákem“ – Slinou bahenní zmije, velmi silným alkoholem, který leckteré povzbudí ke spánku a nebo také k agresivitě.

Bohužel pár místních návštěvníků po sobě začnou metat kouzla a když se Princezna do jejich sporu vloží, kouzlo ji zasáhne a ona se opět stane mluvící ropuchou.

            Od několika přátel se Kedrigernovi dostane rad v podobě čaroděje Arlebara, který by Princezně dokázal pomoci. Vydávají se tedy na cestu a po cestě se zastaví jednoho Kedrigernova přítele, který nutně potřebuje vyřešit své manželské dilema a svěří Kedrigernovi úkol v podobě doprovodu mladé princezny Lalloree. Přidá se k nim i další ropucha – Krasavec, což je krásný zakletý princ, kterému chtěl Kedrigern pomoci, ale on byl nevděčný a vlastní chybou se proměnil zpět.

            Všichni čtyři dorazí do hospody Na vnějším konci, kde se nechají vzít do skupiny Conrada, který také pořádá výpravu za čarodějem Arlebarem z důvodu hledání své sestřenice.

Vše funguje skvěle, dokud na Pustině mrtvých králů nepotkají hustou mlhu, která není nic jiného, než zbytková a smíšená magie z dávných bojů. Kedrigern se díky svým kouzlům dostane s Princeznou do dnešní moderní doby a nestačí se divit. Princeznu, jako mluvící ropuchu ukradnou tzv. „hledači talentů“ a Kedrigern bez své magie není dlouho schopen nic, než jen odpočívat a využívat pomoci hodných mnichů. Nakonec Princeznu získá zpět a vrátí se zpět do své doby. Po mlze však není ani památky a všichni lidé zmizeli. Jen v dálce pochoduje přeměněný Krasavec – opravdu je z něj krásný princ, s dvěma ropuchami; Lalloree a Conradem.

Dojdou k Arlebarovi, který jim pomůže, až na ropuchy, které už nejdou změnit zpět a pak odejde se Smrtkou, která na něj čeká.

            Kedrigern a Princezna tak dají dohromady Prince a přeměněnou Conradovu sestřenici a Krasavce a také obě ropuchy. A Kedrigern s Princeznou se vrátí do svých Hor tichého hromu a své krásné a tiché vilky se svým věrným trollem Spotem.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář