Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jarmila Glazarová - Vlčí jáma

9. 11. 2008

Jarmila Glazarová – VLČÍ JÁMA

 

J. Glazarová byla česká autorka žijící v letech 1901 – 1977. Brzy ji zemřeli rodiče a ona se provdala o dost staršího muže, pana Podivínského. Ve 40. letech působila jako kulturní atašé na československém velvyslanectví v Moskvě. Účastnila se tak stalinovských soudních procesů. Později pronesla lítost nad svou angažovaností při nich.

Její tvorbu je možné zařadit k regionální próze Beskyd a Slezska.

 

Dílo:

Advent – vrcholné dílo; řadí se mezi baladické prózy, Matka Františka hledá své dítě a když ho najde a zachrání před smrtí, mstí se surovému muži a jeho milence. Děj se odehrává v průběhu jedné noci.

Chudá přadlena – o životě chudých žen

Roky v kruhu – kronika jejího 12-letého manželství …

 

Obsah knihy

Kniha sleduje osudy osmnáctileté Jany, která prožila hrozné dětství a teď se jí blýská na lepší časy, kdy se stěhuje ke svým pěstounům tetě Kláře a Otčímovi Robertovi.

Z počátku je ze všeho nadšená, ale postupem času začíná poznávat pravou podobu tety a v domě se cítí téměř jako ve vězení. Navíc se postupně zamilovává do Otčíma a citově ji ubíjí chování její tety k němu, která je na něj citově upjatá.

Otčím jako vrchní zvěrolékař je povolán do Opavy, odkud jezdí domů jednou týdně a teta tyranizuje celé okolí přípravami na jeho příjezd, všechno musí být dokonalé a jen ona to všechno zvládne dobře.

Otčím je nakonec povolán i do Prahy a to teta těžce nese. Teror se stále stupňuje a Jana chřadne. Její city k Otčímovi jsou stále větší a i on její lásku opětuje. Nachází v ní to, co nikdy neměl, to, co mu jeho ošklivá, panovačná a zlá žena Klára nikdy nedala.

Tetu bere z neustálého stresu a osamělosti srdcetřesení a nedlouho poté prodělá svouji první mrtvici.

Jedinou její nadějí v životě je stěhování do Opavy, na které se nemůže dočkat. Neví, ale, že se nikdy neuskuteční, protože se Otčím svěří Janě s tím, že má slabé srdce a doktor mu dává nanejvýš 7 měsíců.

Před odjezdem do Opavy, kdy už je celý dům sbalen, teta sedí celý den v křesle a kolem ní obchází smrt, ale nechce si ji přiznat. Otčím odjede a několik dní poté přijde zpráva, že je mrtev, hned poté zemře i teta Klára.

Jana se uchýlí k panu doktorovi, který se jí jednou při procházce, kdy teta vyhnala Janu z domu, svěřil, že ji miluje.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář