Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jack Kerouac - Na cestě

28. 5. 2009

Jack Kerouac – NA CESTĚ

 

Byl americký představitel beatnické generace (beat = zbitý, blažený) žijící v letech Obrazek1922 – 1969. Beatnici protestovali proti americké konzumní společnosti -> proti ideálu Američana. Proslavil se svými autobiografickými romány – především Na cestě.

Jeho předci pocházejí z Francie a jeho mateřský jazyk byl původně francouzský. S angličtinou docela bojoval. V jeho devíti letech mu zemřel starší bratr a Jack tak zůstal fixovaný na matku, což se dost odráží v jeho dílech.

Na střední škole se dobře uchytil v americkém fotbalu a atletice, začal hodně číst a poslouchat jazz.

Na univerzitě v New Yorku začala chodit na večírky a do klubů, vynechával vyučování a později byl povolán do Námořnictva spojených států.

V r. 1946 se setkává s Allenem Gingsbergem a W.S.Burroughsem, dalšími představiteli beatnické generace a o 2 roky později s N. Cassadym, což navždycky ovlivnilo jeho tvorbu.

Poté, co vydal Na cestě, začal víc pít a zemřel na následky alkoholismu.

 

Dílo:

Velkoměsto, maloměsto – jeho první román a stejně jako další i on obsahuje autobiografické prvky

Mexico City Blues – poezie; 242 slok, básně spolu zdánlivě nesouvisí, ale tvoří celek;, dle vlastních slov se K. snažil vyjádřiv pocit z jazzové hudby

Psal také několik „cestopisných děl“  -> reportáže ze silnice, kde popisuje zážitky z cest po USA

Dharmoví tuláci – velice ovlivnila hnutí hippies

 

Obsah knihy:

Kniha nemá žádný určitý příběh, jde spíš o život hlavní postavy Sala Paradise, který se neustále na své životní cestě nezastaví. Neustále vyhledává nové zážitky, kamarády, cestuje, užívá si života plnými doušky. Procestuje téměř celou Ameriku a to většinou jen s pár dolary v kapse. Sem tam se někde pozastaví, chvíli pracuje, najde si ženu, ale poté vše zase opustí a vydává se dál.

Jeho oporou a nejlepším přítelem je Dean, který působí jako cvok, který si života užívá ještě více, než Sal a žije si bezstarostně svůj život, který se neskládá ze ničeho jiného, než z žen, kamarádů, nejrůznějších pitek a také neustálého „pokračování v cestě“.

 

Vypráví především osudy a životní cesty těchto dvou postav, ale také jejich známých a kamarádů. Ve velkém se objevují vnitřní monology Sala, který přemýšlí o nejrůznějších věcech.

Na cestě je autobiografických románem, jen jména jsou pozměněná.

 

Hlavní postavy:

Salvator Paradise – hlavní postava, vypravěč, který je neustále „na cestě“ a přemýšlí o životě, rád by žil mezi svými kamarády s nějakou ženou, se kterou by byl šťastný a jen tak „plaval“ životem; bezstarostně a plnými doušky si užívá svůj život společně se svým bláznivým kamarádek Deanem, který je opravdu snad jediný své existence

 

Dean Martiarty – typický hipster; chodí neupravený, špinavý v roztrhaném oblečení, mluví vulgárně, má rád rychlou jízdu v autech a také adrenalin, mnohokrát riskuje nejen život svůj, ale i život jeho kamarádů nebo jiných lidí, nezávisle si pluje životem a

 

Hodnocení: Kniha byla zajímavá v tom, že jsem vlastně poprvé poznala, jak to tenkrát v Americe fungovalo a také si poprvé četla něco o beatnické generaci a mnohdy jsem nevycházela z údivu. Velmi často jsem nějaké situace srovnávala se svým vlastním životem a zjistila, že i takový život má mnoho plus a hlavně tu bezstarostnost, tak bych tak pořád žít nechtěla. Možná jen nějakou chvíli.

Ale právě proto se mi kniha líbila, že jsem viděla i jiný způsob života – a to velmi originální.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář