Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ivan Olbracht - Nikola Šuhaj Loupežník

17. 11. 2008

Ivan Olbracht – NIKOLA ŠUHAJ LOUPEŽNÍK

 

Vlastním jménem Kamil Zeman (1882 – 1952) byl český spisovatel, prozaik, publicista, novinář a překladatel německé prózy.

Studoval na gymnáziu ve Dvoře Králové a nedokončil studium vysoké školy v Praze ani Berlíně.

Vstoupil do KSČ a poté byl dvakrát vězněn za své revoluční komunistické názory.

Jeho díla jsou velmi ovlivněny socialismem Podkarpatské Rusi; v té době to byl kraj velmi zaostalý, který stále věřil v legendy a mýty o čarodějnicích.

 

Dílo:

Anna proletářka (1928)– román popisující růst služky v uvědomělou revoluční pracovnici a bojovnici.

Golet v údolí (1937)– povídkový soubor s židovskou tematikou (O smutných očích Hany Karadžičové, Zázrak z Mikve…), o životě v ghettech.

 

 

Obsah knihy:

Děj se odehrává po 1. světové válce na Podkarpatské Rusi, ve vesnici Koločava a jejím okolí. Kraj je zapomenutý, lidé jsou chudí, jedinou jejich starostí je přežít.

Olbracht zde zkřížil dvě roviny – reálnou o Nikolovi a legendu – o babě Jaze, která údajně Nikolu očarovala tak, aby ho ochránila před všemi kulkami.

Děj začíná za války, kdy Nikola a jeho německý kamarád utekli z války a schovávali se v lesích u jedné stařeny, která měla dvě dcery. Aby si je vzali za manželky, očarovala je tak, aby byli nezranitelní kulkami. Na oplátku slíbili svatbu s jejími dcerami. Nedlouho poté ale zjistili, že baba je vlastně čarodějnice, zabili ji a zmizeli.

Poté se kamarádi rozejdou a už se nikdy nespatří. Nikola se vrací do své rodné Koločavy, která je po válce ještě ve větší bídě, než předtím.

Nikola se tedy postupně stává zbojníkem, který bohatým bere a chudým dává. V Koločavě nastolí jiný řád. To se ale nelíbí četníkům – posílají na něj eskorty, které ho neustále pronásledují, vyslýchají všechny Nikolovy známé, bijí je, ale nic se nedozví. Se svými přáteli a s bratrem Jurajem přepadávají bohaté občany a židy, vozy s poštou, atd. a rozdávají chudým. Nikola se pravidelně schází se svou milou Eržikou, kterou si později vezme i za manželku.

Neustálé pokusy o chycení Nikoly jsou beznadějné, Koločava trpí čím dál více a navíc se vypisuje odměna na Nikolovu hlavu.

Ta zláká bývalé Nikolovy kamarády a ti ho zabijí sekerou v lese – odměnu ale stejně nedostanou. Eržika se znovu vdá a porodí jeho dceru Anču. I když je Nikola mrtev, jeho odkaz žije dlouho dál a legendy o něm znají všichni.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář