Jdi na obsah Jdi na menu
 


Edgar Allan Poe - Vraždy v ulici Morgue

2. 11. 2008

Edgar Allan Poe – VRAŽDY V ULICI MORGUEObrazek

Edgar Allan Poe byl americký spisovatel, zakladatel detektivní prózy a povídkář (1809 v Bostonu – 1849 v Baltimore). Od svého pěstouna si nechal druhé jméno Allan. Vystudoval soukromou školu v Anglii, Richmondskou akademii a Virginskou univerzitu. Svou první básnickou sbírku vydal pod pseudonymem „Bostoňan“ - Tamerlan a drobné básně, Básně, kterou ještě několikrát přepracoval a publikoval pod různými názvy.

Vydal celkem 48 básní (Město v moři, Spící, Ulalume…), avšak jeho vrcholným dílem je baladická báseň Havran.

Byl také zakladatelem tzv. analytické povídky (v této knize), kdy pevně stanovil detektivní prvky.

 

Díla:

Povídky:

Jáma a kyvadlo, Na slovíčko s mumií, Zrádné srdce, Černý kocour, Král Mor…

Příběhy Artura Gorgona Pyma z Nantucketu – dobrodružný román

 

Obsah knihy:

V knize Najdete logické a deduktivní metody a také mnoho srovnávacích příkladů a jiných poznámek v povídkách.

 

Kniha je souborem detektivních povídek, z nichž první je – Vraždy v ulici Morgue. Hlavním hrdinou je sám autor, který bydlí společně se svým přítelem Dupinem v domě, kde od rána do noci nedělají nic jiného, než jen čtou knihy a vedou dlouhé diskuze na nejrůznější inletektuální témata.

V novinách je zaujme titulek o vraždě jisté paní L´Espanayová a její dcery. Obě byly zavražděny brutálním způsobem, dcera paní L. byla nacpána v komíně hlavou dolů a vyprošťovat ji muselo 5 silných mužů. Paní L. měla uříznutou hlavu a stejně jako dcera četé oděrky. Dcera zemřela na udušení.

Pár minut po té, co se z domu ozvou výkřiky vyběhne spousta svědků do domu a slyší tam nejrůznější hlasy, ale svědkové se nemohou shodnout na tom, kdo to tam mluví. Vrah/ové zmizí, ale nikdo neví jak.

Pařížská policie si je naprosto bezradná, ale Edgarův přítel Dupin najde několik stop. Pomocí těchto stop a úžasné deduktivní metody Dupin přijde na to, kdo je vrah. A že je to opravdu překvapivý vrah, to se musíte dočíst sami.

 

A/N: Vrahem je orangutan, kterého vlastní jeden z námořníků,k terý ho chytil při jedné ze svých cest na Borneu. Orangutan uteče, napodobuje svého pána a nakonec dostane takovou zlost, že obě ženy zabije a pak sám uteče.

 

Záhada Marie Rogetové

V Paříží se stane další pozoruhodná vražda, od které nevedou žádné stopy. Proto je opět požádán Dupin, aby pomohl.

Marie pracovala v parfumérství, obdivovali ji hodně lidí, všichni ji měli rádi a všechny zajímala. Jednoho dne zmizela, ale po týdnu se opět vrátila. Začala ale zase pracovat u své matky v penzionu. O několik měsíců později se v neděli údajně vydala na návštěvu ke své tetičce. O 4 dny později byla nalezena zavražděná v řece.

V Nedalekém lesíku byly nalezeny její věci a různí svědci hovoří o tom, že ji viděli s nějakým námořníkem na nedělní procházce.

Dupin použije opět deduktivní metody, rozumného uvažování, svých znalostí a logiky (tak jako v každém příběhu), aby záhadu alespoň z části rozluštil a hlavně vyvrátil lidem představu, že jde o nadpřirozeno.

 

Odcizený dopis

V tomto příběhu jde o politické dusno, kdy jeden politik druhému ukradne důležitý dopis, který pak využívá ke své vlastní moci a ten první politik s tím nic nezmůže.

Pařížská policie prohledává načerno dům obviněného a využívá při tom nejmodernějších metod, ale stále nic nenachází.

Až jednoho dne přijde komisař k Dupinovi a ten mu předloží odcizený dopis. Jako vždy na konci příběhu vypráví Dupin o tom, jak tomu přišel na kloub. Logicky usoudil, že pan politik není žádný hlupák a nebude schovávat tento důležitý dokument tak, aby jej mohla pomocí svých metod najít policie. Proto jej dá na viditelné místo, aby bylo všem na očích a přitom ho nikdo nevidí.

 

Vrah jsi ty!

Příběh o vraždě, za kterou je obviněn nevinný člověk a přitom jej provedl blízký přítel. Zavražděný slíbil jistému pánu bednu jeho oblíbeného vína. Několik týdnů po vraždě nakonec víno dojde, ale k překvapení všech pozvaných z bedny vyletí nezvěstná mrtvola zavražděného se slovy: „Vrah jsi ty!“ které ovšem jsou jen dílem břichomluvectví vypravěče příběhu, který celou záhadu rozluštil.

 

Zlatý brouk

Příběh vypráví o poustevníku, který žije jen sám se svým černým sluhou Jupiterem. Tento pán se zabývá sbírkou hmyzu a jednoho dne najde nádherného zlatého brouka, kterého nikdo nikdy nespatřil.

Když kreslí svému příteli jeho podobiznu a ten si pergamen čte blízko ohně, na druhé straně se objeví umrlčí hlava. Několik dní se zdá, že se poustevník zbláznil, ale nakonec svému příteli vysvětlí vše, co se událo. Pergamen našel na místě, kde brouka a při přiložení k ohni zjistil, že je to starý kryptogram, který udává informace o starém pirátském pokladu. Po několika obtížných krocích (jak to ve výpravách pro poklad bývá) je nakonec poklad k velké slávě přátel a sluhy nalezen.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář