Jdi na obsah Jdi na menu
 


Charles Dickens - Oliver Twist

9. 6. 2008

Charles Dickens – OLIVER TWIST

 

Představitel anglického viktoriánského románu a jeden z největších realistických autorů 1. pol. 19 století.

Narodil se r. 1812 v Porthsmouthu a zemřel v r. 1870 po svém příjezdu z USA na mrtvici.

Ve svých dílech uplatňoval svoje zkušenosti z dětství, kdy žil v bídě a již v 10 letech si na sebe musel vydělávat v továrně. Později, když zvládl těsnopis, stal se písařem.

Svou kariéru zahájil pouze črty a povídkami, které později vydal a stal se z toho hit v podobě Kroniky Pickwickova klubu.

 

Dílo:

Mikuláš Nickleby – osudy chudé rodiny hledající azyl u svého strýce, který je ale nechce

Starožitníkův krám – starý obchodník, který žije jen pro svoji vnučku, ale zároveň miluje hazard, na který si tajně půjčuje. Nakonec, ale musí utéci i se svou vnučkou z Londýna.

Barnabáš Rudge – historický román z období katolických nepokojů

David Copperfield – autobiografické dílo; popis měšťácké bezohlednosti a nenasytnosti, ale taky lidské dobrosrdečnosti

 

Obsah knihy:

Kniha vypráví osudy sirotka Olivera, který žije v chudobinci v malé vesničce blízko Londýna. Žije tam ve velmi špatných poměrech, kde se k němu i k ostatním chovají všichni velmi krutě. Dostane se k hrobníkovi Soweberrymu na učení, ale odtud uteče do Londýna, kde se ho na pokraji života a smrti ujme zlodějská banda v čele s židem Faginem a jeho kumpány.

Oliver, který zprvu netuší, kam se to dostal, cítí, že našel konečně nějaký domov. Později ale zjistí, co jsou zač a díky nim se dostane před soud. Tam se ho však zastane pan Bronwlow, který si ho zamiluje a Oliver se cítí nejšťastněji ve svém dosavadním životě.

Zlodějská banda se ho ale nemíní vzdát, protože jeho nevlastní bratr Monks, o kterém nikdo neměl ani tušení, se ho chce zbavit a dostat tak jeho dědictví po rodičích. Olivera unesou zpět.

Snaží se z něj udělat zloděje, který by jim pomohl vykrást dům, který stojí několik mil od Londýna. Je však postřelen a ponechám svému vlastnímu osudu. Nakonec se jej rodina, která dům obývá, i jejich přátelé, Olivera ujmou a on znovu najde ztracené štěstí.

Mayliovy se o Olivera vzorně starají a on jim nejrůzněji oplácí jejich lásku, ale přesto ho i nadále hlodá představa, že tomu hodnému starému pánu ublížil.

Když se vrátí celá rodina zpět do Londýna z venkova, setkává se Oliver znovu s panem Brownlowem, který jej velmi rád zase vidí, i když se ho tenkrát zřekl.

Rozjede se kolotoč vyšetřování a pátrání, které,u významně pomáhá jedna společnice se známé lupičské tlupy – společnice brutálního Billa Sikese, Nancy, která je ovšem nakonec oním Billem zabita za to, že je všechny udala.

A jak to tak bývá, všichni jsou nakonec pochytání a odsouzeni a Oliver konečně začne život, o kterém tak moc snil. Zjistí, že Róza Mayliová je jeho teta a pan Brownlow jej adoptuje za vlastního…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář