Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barbara Wood - Volání minulosti

21. 9. 2008

Barbara Wood – VOLÁNÍ MINULOSTIObrazek

Anglický spisovatelka narozená v r. 1947 v anglickém Warringtonu. Vystudovala francouzštinu a antropologii na vysoké škole. Poté ji okouzlilo cestování a od té doby procestovala celý svět.

Nyní žije v Kalifornii a již od r. 1980 se živí jako spisovatelka.

Vydala již přes 20 románů, které byly přeloženy do více než 30 jazyků.

 

Dílo:

Plamen duše – jednou v noci přijde k léčitelce Meře manželský pár. Žena porodí děvče a nechá ji tam, otec Meře poví o jejím urozeném původu. O 16 let se dívka dozví, že Mera není její matkou a vydá se na cesty…

 

Duhový had - Děj románu odehrávajícího se na konci 19. století v Austrálii. Seznamuje čtenáře se svébytným světem australských domorodců a jejich mytologie, do které právě začíná zasahovat moderní civilizace.

 

Pod africkým sluncem – Američanka Debora v Africe pátrá po své rodině a dozvídá se dávné a pečlivě střežené tajemství

 

Kletba svitků – Skupina archeologů v Izraeli objevila takřka neporušené svitky, téměř dva tisíce let spočívající v jílových nádobách v zemi. K senzačnímu objevu je přizván i Benjamin Messer, profesor oriantalistiky z losangelské univerzity, jehož vášní jsou právě historické rukopisy. Poselství těchto vzácných svitků však v sobě skrývá kletbou chráněnou zpověď Davida ben Jona, židovského obyvatele Palestiny, která otřese dočasným Benovým životem a samých základech

 

 

Obsah knihy:

Celý děj začíná v tom, kdy mladá slečna Leyla Pembertonová zaklepe na dveře starobylého panství, kde žije její rodina, kterou ona zná jen z vypravování její matky. Má smíšené pocity o tom, co ji čeká, jaká bude její rodina a hlavně z přivítání. Zrovna vřelé není a pocity z toho, že není vítána se ještě prohlubují.Ví, že zde kdysi, do svých 5 let, bydlela, ale nemá žádné vzpomínky na tuto dobu  a neví proč. Chce si zkusit vzpomenout, ale vypadá to, že její noví příbuzní chtějí pravý opak. Nemíní se však jen tak vzdát a chce zjistit, proč jí teta Sylvie poslala dopis, který ji sem přivedl, i když o něm nikdo nic neví a teta je již mrtvá.

Chce zjistit, proč jí všichni tají tolik věcí. Dokonce i smrt jejího otce a bratra se jí zdá podivná, stejně jako smrt rodičů jejího bratrance Colina, který ovšem není Pemberton, nýbrž je z jiného rodu – a to mu dává jistou výhodu. Leyla se postupně dozvídá o strašlivé kletbě, která na rodině už po generace sedí. Jde o nemoc, na kterou údajně zahynul i její otec a v záchvatu šílenství tak zabil i jejího malého bratra Thomase. Leyla se o ní dozví v knize, která se záhadně objeví v jejím pokoji. Když ji však porovnává s knihou rodinného přítele, tato stránka v té jeho chybí a ta její vypadá jako padělek. Objevují se ale i další podivná znamení. Ztracený prsten, který se dědí z otce na syna po generaci a také záblesk, který Leyle bleskne hlavou.

Mezitím se zblázní i strýček Henry a Leyla tak na vlastní oči vidí kletbu, která Pembertony stíhá. Pošle svému snoubenci dopis, ale ten později najde roztrhaný v krbu. Někdo tedy nechce, aby někdo jiný věděl o tom, co se děje. Ale kdo je za to všechno zodpovědný? Je ta kletba doopravdy kletba? Proč si Leyla nemůže vzpomenout a proč ostatní nechtějí, aby si vzpomněla? Proč jí také začíná bolet hlava a být nevolno, což jsou příznaky šílené nemoci?

Naštěstí její bratranec, který se nad očekávání stane dědicem celého majetku Pembertonů, je jí při ruce a díky němu postupně rozluští všechna tajemství a chytnou i opravdového vraha.

 

Závěr: Leyla s Colinem nakonec přijdou na to, že žádná nemoc neexistuje, že si ji kdysi vymyslel bratr sira Johna (manžela babičky Pemebertonů) Michael, který byl mentálně postižený. Proč? Aby získal veškerý majetek. Vymyslel si tak vlastní nemoc. Ale sir John ho prokouknul a snažil se to vysvětlit svojí manželce, která mu však nevěřila a zabila ho. Postupně začala zabíjet jednotlivé členy rodiny, dokonce i své vlastní 3 syny, mezi nimi i Colinova a Leylina otce a na řadu měli přijít ostatní členové rodiny – Theodor, Martha a Leyla, kterou tam pod falešnou záminkou vlákala babička, aby se nemohla vdát a tak šířit nemoc dál. Colin se nenarodil jako Pemberton, takže on měl získat všechno dědictví, protože pravou závěť zničila babička a tak zajistit, aby jejich jméno žilo dál.

A Leyla? Vzpomněla si na to, jak babička zabíjela v lesíku jejího otce a bratra, protože stála opodál a všechno to pozorovala.

A jak to tak bývá, Leyla a Colin se do sebe zamilovali a přivedli na svět vlastní děti. :o)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

super

(Michaela, 20. 5. 2009 10:24)

výborná kniha (: